Inlägg publicerade under kategorin Allmänt
Dag 3 har börjat med frivillig fysträning, frukost sen start kl 10.00 med sista träningspasset.
Efter uppvärmningen har alla övat starter, spring och kasta sig fram till pinnarna inför beachflag tävlingen.
En tävlingsgren som inte kräver balans, kostsamma material, men snabb och uppmärksam ska man vara-det här kan passa många! 40 livräddare har tävlat i beachflag det var länge sen så många deltagare på Havs SM - hoppas många ska anmäla sig och vi ska bli ännu fler som tävlar i augusti!
Efter beachflag kom Pernilla som är proffs som gäller vågor och bräda Hon har gått genom teknik och har övat med alla i vattnet.
Lägret har vi avslutat med lunch diskussion om livräddningens framtid, alla som var där vill utveckla livräddningen som är en bit av deras själ!
Under dagarna hade vi sol, vind, stora vågor, kylig hav och duktiga tränare.
Tackar för alla på Tylösand att vi kunde ha tre fantastiska dagar tillsammans!
Eftermiddagspasset tränade vi bräda och ski. Oskar höll i ski träningen. Träningen med brädan övade vi mest på att fånga vågor.
Dag 2 har börjat med fysträning, "kortleken" kl: 6.30
Efter frukost har alla hoppat i vattnet. Förmiddagens träning var med brädor, många startövningar, balans och teknikträning.
Vattnet var kallt, lite regnit men alla har kämpat bra och tiden gick fort.
Lunch och lite vila snart börjag nästa passet.
Dag 1
Idag startade breddlägret med 40 deltagare från Norge, Sverige och Försvarsmakten.
Inbjudan till träningsläger i Tylösand 5-7 Juni 2015
Härmed inbjuds intresserade till träningsläger i de internationella havsgrenarna. Lägret är till för alla.
Det kommer att bedrivas både mer avancerad träning samt nybörjar-/teknikträning.
Tider:
Samling i Tylösand kl. 16.30 fredagen den 5 Juni.
Träningstiderna är:
Fredag 17.00 – 18.30
Lördag 10.00 – 12.00 och 16.00 – 18.00
Söndag 10.00-12.00
Mat och Logi:
Boende i Livräddarskolan. Ni får också,
Frukost lördag och Söndag.
Lunch Lördag.
Middag Fredag och Lördag.
Utrustning:
Ta med sängkläder och örngott. Ta även med våtdräkt, rusher, Bräda, ski
Anmälan:
Till Stefan Nyander på mail; stefan.nyander@jonkopingss.se eller 0739-036685.
Anmälningsavgiften är 400:- och betalas kontant till Stefan under helgen.
OBS! Senaste anmälningsdag är 21 maj 2015 !
Varmt Välkomna till Tylösand!
Resultatlista Brita memorial 8-9 maj i Jönköping
Tävling Brita Memorial/SM Utskriftsdatum 07 maj 2015
Tävlingsort Jönköping Utskriftstid 09:05
Arrangör Jönköpings
Simsällskap
Bassäng 50m
Tävlingsdatum 08-09 maj 2015
Gren 1, 4x50m obstacles relay wom
# id Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 124 Försvarsmakten Damer 1 0 FÖRSVAR 50 m 2:02.00
2 30 Slrg Innerschwyz Ladies 0 SLRG INNER 50 m 2:10.00
3 104 Nor Mix Damer 1 0 NORWAY 50 m 2:10.00
4 125 Försvarsmakten Damer 2 0 FÖRSVAR 50 m 2:12.00
5 105 Nor Mix Damer 2 0 NORWAY 50 m 2:20.00
6 106 Nor Mix Damer 3 0 NORWAY 50 m 2:30.00
7 107 Nor Mix Damer 4 0 NORWAY 50 m 2:40.00
8 108 Nor Mix Damer 5 0 NORWAY 50 m 2:40.00
Gren 2, 4x50m obstacles relay men
# ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 31 Slrg Innerschwyz Men 0 SLRG INNER 50 m 1:52.00
2 126 Försvarsmakten Herrar 1 0 FÖRSVAR 50 m 1:56.00
3 115 Nor Mix Herrer 1 0 NORWAY 50 m 2:00.00
4 127 Försvarsmakten Herrar 2 0 FÖRSVAR 50 m 2:05.00
5 70 Bålsta Mix Lag 0 LIV BÅLSTA 50 m
6 80 Denmark Men 0 DENMARK 50 m
Gren 3, 200m obstacles women 17
# ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 39 Knutsen Renate 1997 Arendal SK 50 m 2:27.80
2 13 Palm Josefin 0 FÖR LIVGAR 50 m 2:32.60
3 19 Levander Cathrin 0 FÖR SÖDERT 50 m 2:40.00
4 24 Ballat Marina 1995 SLRG INNER 50 m 2:42.00
5 22 Blum Fabienne 1999 SLRG INNER 50 m 2:45.00
6 23 Freudiger Jasmin 1986 SLRG INNER 50 m 2:50.00
7 10 Lundahl Maria 0 FÖR 4.SJÖS 50 m
8 18 Nordin Linnea 0 FÖR 3.SJÖS 50 m
9 69 Söderholm Marina Feria 1998 LIV BÅLSTA 50 m
10 82 Ljungberg Elaine 1998 JÖNKÖPING 50 m
11 93 Svensson Felicia 1997 JÖNKÖPING 50 m
12 100 Melander Klevtvang Linnea 2000 ROMERIKE 50 m
13 103 Setten Ingeborg 1999 ROMERIKE 50 m
Gren 4, 200m obstacles men 17
#ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 56 Övergaard Gard 1996 Sjøstjerna 50 m 2:11.00
2 78 Strand Mikkel 1997 DENMARK 50 m 2:15.79
3 25 Wagner Sandro 1996 SLRG INNER 50 m 2:18.00
4 28 Wanger Oliver 1992 SLRG INNER 50 m 2:20.00
5 35 Gandrud Ole Christian 1997 VANSJÖ 50 m 2:22.00
6 34 Gabrielsen Daniel 1997 VANSJÖ 50 m 2:25.00
7 26 Tuniz Tobias 1998 SLRG INNER 50 m 2:26.00
8 27 Lenzlinger Nico 1997 SLRG INNER 50 m 2:30.00
9 29 Tunzi Thomas 1994 SLRG INNER 50 m 2:36.00
10 3 Fritszon Jacob 0 FÖR LEDR 50 m
11 6 Thidlund Peter 0 FÖR LEDR 50 m
12 72 Ljungström Anton 1991 TYLÖSAND 50 m
13 98 Eik Marte 1998 ROMERIKE 50 m
Gren 5, 100m obstacles women15/16
# ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 40 Knutsen Kristine 2000 Arendal SK 50 m 1:22.00
2 37 Haugerud Silje 2000 Vestby SLK 50 m 1:30.00
3 50 Mcgrory Celina 1999 Sjøstjerna 50 m 1:30.00
4 52 Övretvedt Victoria 1999 Sjøstjerna 50 m 1:30.00
5 53 Soleim Melbye Kristin 1999 Sjøstjerna 50 m 1:30.00
6 41 Solberg Elise R. 2000 Arendal SK 50 m 1:31.50
7 60 Wallgren Amanda 2000 ÅSUNDEN 50 m
8 68 Viinapuu Anna 2000 LIV BÅLSTA 50 m
9 91 MohammadAli
Paniz 1999 JÖNKÖPING 50 m
10 99 Årborgen Martine 1999 ROMERIKE 50 m
Gren 6, 100m obstacles men 15/16
# ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 42 Knutsen Martin 1999 Arendal SK 50 m 1:28.00
2 79 Nielsen Mads Victor 2000 DENMARK 50 m
3 88 Boklund Fredrik 2000 JÖNKÖPING 50 m
Gren 7, 50m obstacles women 14
# ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 49 Lillebo Sletten Ida 2001 Sjøstjerna 50 m 40.00
2 45 Östmo Helene Marie 2003 Sjøstjerna 50 m 40.80
3 43 Boye Caroline H. 2001 Arendal SK 50 m 48.80
4 44 Lyshaug Vår V. 2001 Arendal SK 50 m 49.50
5 47 Hage Sund Amelia 2003 Sjøstjerna 50 m 55.00
6 51 Övergaard Rina 2006 Sjøstjerna 50 m 59.65
7 66 Frykman Isabel 2005 LIV BÅLSTA 50 m
8 67 Jonsson Walda 2001 LIV BÅLSTA 50 m
9 83 Kall Ellen 2004 JÖNKÖPING 50 m
10 84 Lööf Ellinor 2004 JÖNKÖPING 50 m
11 92 Nordin Tindra 2004 JÖNKÖPING 50 m
12 101 Foss Ida Emilie 2002 ROMERIKE 50 m
13 102 Aasum IneKristin2002 ROMERIKE 50 m
Gren 8, 50m obstacles men 14
# ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 59 Hansson Dennis 2001 ÅSUNDEN 50 m
2 65 Frykman Hampus 2002 LIV BÅLSTA 50 m
3 85 Bellhammar Elliot 2001 JÖNKÖPING 50 m
4 86 Ferm Emil 2003 JÖNKÖPING 50 m
5 87 Östberg Emil 2002 JÖNKÖPING 50 m
6 89 Kall Leopold 2002 JÖNKÖPING 50 m
7 90 Gansberg Max 2001 JÖNKÖPING 50 m
8 97 Alfonso Adrian 2003 ROMERIKE 50 m
Gren 9, 100m manikin tow women17
# ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 7 Lönn Kajsa 0 FÖR UPPLAN 50 m 1:04.00
2 46 Gjermundsen Mia Louise 1993 Sjøstjerna 50 m 1:04.58
3 8 Sjöholm Cecilia 0 FÖR SÖDERT 50 m 1:06.00
4 19 Levander Cathrin 0 FÖR SÖDERT 50 m 1:08.00
5 23 Freudiger Jasmin 1986 SLRG INNER 50 m 1:08.00
6 39 Knutsen Renate 1997 Arendal SK 50 m 1:09.70
7 21 Reichmuth Daniela 1996 SLRG INNER 50 m 1:10.00
8 48 Lillebo Sletten Ane 1997 Sjøstjerna 50 m 1:11.80
9 94 Österman Malin 1993 LIV STHLM 50 m 1:13.00
10 24 Ballat Marina 1995 SLRG INNER 50 m 1:14.00
11 22 Blum Fabienne 1999 SLRG INNER 50 m 1:16.00
12 53 Soleim Melbye Kristin 1999 Sjøstjerna 50 m 1:19.80
13 50 Mcgrory Celina 1999 Sjøstjerna 50 m 1:20.00
14 52 Övretvedt Victoria 1999 Sjøstjerna 50 m 1:21.20
15 38 Sandås Skui Tine 1997 Vestby SLK 50 m 1:23.00
16 4 Lovén Åsa 0 FÖR LEDR 50 m
17 5 Josetsson Tasha 0 FÖR LEDR 50 m
18 9 Westerberg Melina 0 FÖR 4.SJÖS 50 m
19 10 Lundahl Maria 0 FÖR 4.SJÖS 50 m
20 18 Nordin Linnea 0 FÖR 3.SJÖS 50 m
21 69 Söderholm Marina Feria 1998 LIV BÅLSTA 50 m
22 100 Melander Klevtvang Linnea 2000 ROMERIKE 50 m
23 103 Setten Ingeborg 1999 ROMERIKE 50 m
Gren 10, 100m manikin tow men 17
# ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 56 Övergaard Gard 1996 Sjøstjerna 50 m 58.70
2 33 Ingebrigtsen Remi 1990 VANSJÖ 50 m 59.50
3 12 Rosenqvist Erik 0 FÖR LIVGAR 50 m 59.90
4 77 Heilmann Reches Tom 1997 DENMARK 50 m 1:01.50
5 1 Olander Pontus 0 FÖR KARLBE 50 m 1:02.00
6 28 Wanger Oliver 1992 SLRG INNER 50 m 1:02.00
7 29 Tunzi Thomas 1994 SLRG INNER 50 m 1:02.00
8 54 Boye Hansen Andreas 1993 Sjøstjerna 50 m 1:02.00
9 78 Strand Mikkel 1997 DENMARK 50 m 1:04.25
10 26 Tuniz Tobias 1998 SLRG INNER 50 m 1:05.00
11 27 Lenzlinger Nico 1997 SLRG INNER 50 m 1:05.00
12 34 Gabrielsen Daniel 1997 VANSJÖ 50 m 1:06.00
13 11 Hermansson Peder 0 FÖR 4.SJÖS 50 m 1:08.00
14 35 Gandrud Ole Christian 1997 VANSJÖ 50 m 1:08.00
15 55 Mcgrory William 1995 Sjøstjerna 50 m 1:10.00
16 76 Lambert Nilssen Hjort Mads 1986 DENMARK 50 m 1:15.00
17 3 Fritszon Jacob 0 FÖR LEDR 50 m
18 6 Thidlund Peter 0 FÖR LEDR 50 m
19 15 Sjöberg Marcus 0 FÖR 3.SJÖS 50 m
20 16 Jansson Mattias 0 FÖR 3.SJÖS 50 m
21 17 Andersson Jonathan 0 FÖR 3.SJÖS 50 m
22 72 Ljungström Anton 1991 TYLÖSAND 50 m
23 73 Hagberg Jonas 1988 TYLÖSAND 50 m
24 96 Alfonso Celestin 1999 ROMERIKE 50 m
25 98 Eik Marte 1998 ROMERIKE 50 m
Gren 11, 50m carry women 17
# ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 8 Sjöholm Cecilia 0 FÖR SÖDERT 50 m 38.00
2 7 Lönn Kajsa 0 FÖR UPPLAN 50 m 40.00
3 19 Levander Cathrin 0 FÖR SÖDERT 50 m 40.00
4 39 Knutsen Renate 1997 Arendal SK 50 m 41.10
5 46 Gjermundsen Mia Louise 1993 Sjøstjerna 50 m 41.29
6 21 Reichmuth Daniela 1996 SLRG INNER 50 m 41.50
7 13 Palm Josefin 0 FÖR LIVGAR 50 m 41.81
8 48 Lillebo Sletten Ane 1997 Sjøstjerna 50 m 44.90
9 24 Ballat Marina 1995 SLRG INNER 50 m 45.00
10 22 Blum Fabienne 1999 SLRG INNER 50 m 45.50
11 94 Österman Malin 1993 LIV STHLM 50 m 47.00
12 4 Lovén Åsa 0 FÖR LEDR 50 m
13 5 Josetsson Tasha 0 FÖR LEDR 50 m
14 9 Westerberg Melina 0 FÖR 4.SJÖS 50 m
15 10 Lundahl Maria 0 FÖR 4.SJÖS 50 m
16 20 Holmquist Cari 1968 JÖNKÖPING AB0968 50 m
17 69 Söderholm Marina Feria 1998 LIV BÅLSTA 50 m
18 82 Ljungberg Elaine 1998 JÖNKÖPING 50 m
19 100 Melander Klevtvang Linnea 2000 ROMERIKE 50 m
20 103 Setten Ingeborg 1999 ROMERIKE 50 m
Gren 12, 50m carry men 17
# ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 56 Övergaard Gard 1996 Sjøstjerna 50 m 32.65
2 58 Magnusson Martin 1995 NORRTÄLJE 50 m 34.56
3 77 Heilmann Reches Tom 1997 DENMARK 50 m 35.50
4 25 Wagner Sandro 1996 SLRG INNER 50 m 36.00
5 54 Boye Hansen Andreas 1993 Sjøstjerna 50 m 36.46
6 33 Ingebrigtsen Remi 1990 VANSJÖ 50 m 36.80
7 11 Hermansson Peder 0 FÖR 4.SJÖS 50 m 38.00
8 34 Gabrielsen Daniel 1997 VANSJÖ 50 m 38.50
9 35 Gandrud Ole Christian 1997 VANSJÖ 50 m 38.50
10 26 Tuniz Tobias 1998 SLRG INNER 50 m 39.00
11 78 Strand Mikkel 1997 DENMARK 50 m 39.58
12 27 Lenzlinger Nico 1997 SLRG INNER 50 m 40.00
13 29 Tunzi Thomas 1994 SLRG INNER 50 m 40.00
14 76 Lamber tNilssen Hjort Mads 1986 DENMARK 50 m 40.75
15 55 Mcgrory William 1995 Sjøstjerna 50 m 45.00
16 3 Fritszon Jacob 0 FÖR LEDR 50 m
17 6 Thidlund Peter 0 FÖR LEDR 50 m
18 15 Sjöberg Marcus 0 FÖR 3.SJÖS 50 m
19 16 Jansson Mattias 0 FÖR 3.SJÖS 50 m
20 17 Andersson Jonathan 0 FÖR 3.SJÖS 50 m
21 72 Ljungström Anton 1991 TYLÖSAND 50 m
22 73 Hagberg Jonas 1988 TYLÖSAND 50 m
23 96 Alfonso Celestin 1999 ROMERIKE 50 m
24 98 Eik Marte 1998 ROMERIKE 50 m
Gren 13, 50m carry women 15/16
# ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 37 Haugerud Silje 2000 Vestby SLK 50 m 35.60
2 40 Knutsen Kristine 2000 Arendal SK 50 m 50.00
3 41 Solberg Elise R. 2000 Arendal SK 50 m 51.70
4 60 Wallgren Amanda 2000 ÅSUNDEN 50 m
5 68 Viinapuu Anna 2000 LIV BÅLSTA 50 m
6 91 MohammadAli
Paniz 1999 JÖNKÖPING 50 m
Gren 14, 50m carry men 15/16
# ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 42 Knutsen Martin 1999 Arendal SK 50 m 46.00
2 79 Nielsen Mads Victor 2000 DENMARK 50 m
3 88 Boklund Fredrik 2000 JÖNKÖPING 50 m
Gren 15, 50m carry women 14
Brita Memorial rekord Carina Bordli Vansjö 45.06 2011
# ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 49 Lillebo Sletten Ida 2001 Sjøstjerna 50 m 50.00
2 45 Östmo Helene Marie 2003 Sjøstjerna 50 m 1:00.00
3 43 Boye Caroline H. 2001 Arendal SK 50 m 1:01.00
4 44 Lyshaug Vår V. 2001 Arendal SK 50 m 1:04.00
5 67 Jonsson Walda 2001 LIV BÅLSTA 50 m
6 83 Kall Ellen 2004 JÖNKÖPING 50 m
7 84 Lööf Ellinor 2004 JÖNKÖPING 50 m
8 92 Nordin Tindra 2004 JÖNKÖPING 50 m
9 101 Foss Ida Emilie 2002 ROMERIKE 50 m
10 102 Aasum IneKristin 2002 ROMERIKE 50 m
Gren 16, 50m carry men 14
# ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 97 Alfonso Adrian 2003 ROMERIKE 50 m 1:06.30
2 59 Hansson Dennis 2001 ÅSUNDEN 50 m
3 65 Frykman Hampus 2002 LIV BÅLSTA 50 m
4 85 Bellhammar Elliot 2001 JÖNKÖPING 50 m
5 86 Ferm Emil 2003 JÖNKÖPING 50 m
6 87 Östberg Emil 2002 JÖNKÖPING 50 m
7 89 Kall Leopold 2002 JÖNKÖPING 50 m
8 90 Gansberg Max 2001 JÖNKÖPING 50 m
Gren 17, 4x25m manikin relay women
# ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 124 Försvarsmakten Damer 1 0 FÖRSVAR 50 m 1:30.00
2 30 Slrg Innerschwyz Ladies 0 SLRG INNER 50 m 1:44.00
3 104 Nor Mix Damer 1 0 NORWAY 50 m 1:45.00
4 125 Försvarsmakten Damer 2 0 FÖRSVAR 50 m 1:45.00
5 105 Nor Mix Damer 2 0 NORWAY 50 m 1:55.00
6 106 Nor Mix Damer 3 0 NORWAY 50 m 2:10.00
7 107 Nor Mix Damer 4 0 NORWAY 50 m 2:20.00
Gren 18, 4x25m manikin relay men
# ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 126 Försvarsmakten Herrar 1 0 FÖRSVAR 50 m 1:25.00
2 31 Slrg Innerschwyz Men 0 SLRG INNER 50 m 1:26.00
3 115 Nor Mix Herrer 1 0 NORWAY 50 m 1:30.00
4 127 Försvarsmakten Herrar 2 0 FÖRSVAR 50 m 1:35.00
5 80 Denmark Men 0 DENMARK 50 m
Gren 19, 4x50m medley relay women
# ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 124 Försvarsmakten Damer 1 0 FÖRSVAR 50 m 1:52.00
2 104 Nor Mix Damer 1 0 NORWAY 50 m 1:55.00
3 30 Slrg Innerschwyz Ladies 0 SLRG INNER 50 m 1:58.00
4 105 Nor Mix Damer 2 0 NORWAY 50 m 2:05.00
5 125 Försvarsmakten Damer 2 0 FÖRSVAR 50 m 2:05.00
6 106 Nor Mix Damer 3 0 NORWAY 50 m 2:15.00
7 107 Nor Mix Damer 4 0 NORWAY 50 m 2:20.00
8 108 Nor Mix Damer 5 0 NORWAY 50 m 2:25.00
Gren 20, 4x50m medley relay men
# ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 126 Försvarsmakten Herrar 1 0 FÖRSVAR 50 m 1:43.00
2 31 Slrg Innerschwyz Men 0 SLRG INNER 50 m 1:44.00
3 115 Nor Mix Herrer 1 0 NORWAY 50 m 1:50.00
4 127 Försvarsmakten Herrar 2 0 FÖRSVAR 50 m 1:55.00
5 70 Bålsta Mix Lag 0 LIV BÅLSTA 50 m
Gren 21, 200m superlifesaver w17
# ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 24 Ballat Marina 1995 SLRG INNER 50 m 2:50.00
2 19 Levander Cathrin 0 FÖR SÖDERT 50 m 2:55.00
3 21 Reichmuth Daniela 1996 SLRG INNER 50 m 2:57.00
4 94 Österman Malin 1993 LIV STHLM 50 m 3:00.00
5 23 Freudiger Jasmin 1986 SLRG INNER 50 m 3:05.00
6 22 Blum Fabienne 1999 SLRG INNER 50 m 3:08.00
7 10 Lundahl Maria 0 FÖR 4.SJÖS 50 m
8 18 Nordin Linnea 0 FÖR 3.SJÖS 50 m
9 69 Söderholm Marina Feria 1998 LIV BÅLSTA 50 m
10 100 Melander Klevtvang Linnea 2000 ROMERIKE 50 m
Gren 22, 200m superlifesaver m17
# ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 56 Övergaard Gard 1996 Sjøstjerna 50 m 2:29.06
2 28 Wanger Oliver 1992 SLRG INNER 50 m 2:34.00
3 11 Hermansson Peder 0 FÖR 4.SJÖS 50 m 2:40.00
4 25 Wagner Sandro 1996 SLRG INNER 50 m 2:40.00
5 26 Tuniz Tobias 1998 SLRG INNER 50 m 2:42.00
6 27 Lenzlinger Nico 1997 SLRG INNER 50 m 2:45.00
7 29 Tunzi Thomas 1994 SLRG INNER 50 m 2:45.00
8 76 Lambert Nilssen Hjort Mads 1986 DENMARK 50 m 2:45.00
9 1 Olander Pontus 0 FÖR KARLBE 50 m 2:50.00
10 16 Jansson Mattias 0 FÖR 3.SJÖS 50 m
11 98 Eik Marte 1998 ROMERIKE 50 m
Gren 23, 100m superlifesaver w15/16
# ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 52 Övretvedt Victoria 1999 Sjøstjerna 50 m 1:45.00
2 53 Soleim Melbye Kristin 1999 Sjøstjerna 50 m 1:47.52
3 50 Mcgrory Celina 1999 Sjøstjerna 50 m 1:50.00
4 40 Knutsen Kristine 2000 Arendal SK 50 m 1:53.00
5 37 Haugerud Silje 2000 Vestby SLK 50 m 2:05.00
6 41 Solberg Elise R. 2000 Arendal SK 50 m 2:44.00
7 60 Wallgren Amanda 2000 ÅSUNDEN 50 m
8 68 Viinapuu Anna 2000 LIV BÅLSTA 50 m
9 91 MohammadAli Paniz 1999 JÖNKÖPING 50 m
Gren 24, 100m superlifesaver m15/16
# ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 42 Knutsen Martin 1999 Arendal SK 50 m 1:45.00
2 88 Boklund Fredrik 2000 JÖNKÖPING 50 m
3 96 Alfonso Celestin 1999 ROMERIKE 50 m
Gren 25, 100m superlifesaver w14
# ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 49 Lillebo Sletten Ida 2001 Sjøstjerna 50 m 1:50.00
2 45 Östmo Helene Marie 2003 Sjøstjerna 50 m 2:00.00
3 43 Boye Caroline H. 2001 Arendal SK 50 m 2:42.00
4 44 Lyshaug Vår V. 2001 Arendal SK 50 m 2:44.00
5 67 Jonsson Walda 2001 LIV BÅLSTA 50 m
6 83 Kall Ellen 2004 JÖNKÖPING 50 m
7 84 Lööf Ellinor 2004 JÖNKÖPING 50 m
8 92 Nordin Tindra 2004 JÖNKÖPING 50 m
9 101 Foss Ida Emilie 2002 ROMERIKE 50 m
10 102 Aasum IneKristin 2002 ROMERIKE 50 m
Gren 26, 100 m superlifesaver m14
# ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 59 Hansson Dennis 2001 ÅSUNDEN 50 m
2 65 Frykman Hampus 2002 LIV BÅLSTA 50 m
3 85 Bellhammar Elliot 2001 JÖNKÖPING 50 m
4 86 Ferm Emil 2003 JÖNKÖPING 50 m
5 87 Östberg Emil 2002 JÖNKÖPING 50 m
6 89 Kall Leopold 2002 JÖNKÖPING 50 m
7 90 Gansberg Max 2001 JÖNKÖPING 50 m
8 97 Alfonso Adrian 2003 ROMERIKE 50 m
Gren 27, 100m rescuemedley w 17
# ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 8 Sjöholm Cecilia 0 FÖR SÖDERT 50 m 1:20.00
2 39 Knutsen Renate 1997 Arendal SK 50 m 1:26.10
3 13 Palm Josefin 0 FÖR LIVGAR 50 m 1:28.00
4 21 Reichmuth Daniela 1996 SLRG INNER 50 m 1:32.00
5 24 Ballat Marina 1995 SLRG INNER 50 m 1:32.00
6 22 Blum Fabienne 1999 SLRG INNER 50 m 1:38.00
7 50 Mcgrory Celina 1999 Sjøstjerna 50 m 1:50.00
8 38 Sandås Skui Tine 1997 Vestby SLK 50 m 1:52.00
9 10 Lundahl Maria 0 FÖR 4.SJÖS 50 m
10 20 Holmquist Cari 1968 JÖNKÖPING AB0968 50 m
11 69 Söderholm Marina Feria 1998 LIV BÅLSTA 50 m
12 103 Setten Ingeborg 1999 ROMERIKE 50 m
Gren 28, 100m rescuemedley m 17
# ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 56 Övergaard Gard 1996 Sjøstjerna 50 m 1:08.76
2 58 Magnusson Martin 1995 NORRTÄLJE 50 m 1:10.00
3 77 Heilmann Reches Tom 1997 DENMARK 50 m 1:13.00
4 25 Wagner Sandro 1996 SLRG INNER 50 m 1:18.00
5 28 Wanger Oliver 1992 SLRG INNER 50 m 1:18.00
6 34 Gabrielsen Daniel 1997 VANSJÖ 50 m 1:20.00
7 78 Strand Mikkel 1997 DENMARK 50 m 1:20.59
8 35 Gandrud Ole Christian 1997 VANSJÖ 50 m 1:23.00
9 2 Ed Max 0 FÖR KARLBE 50 m 1:30.00
10 76 Lambert Nilssen Hjort Mads 1986 DENMARK 50 m 1:32.00
11 3 Fritszon Jacob 0 FÖR LEDR 50 m
12 6 Thidlund Peter 0 FÖR LEDR 50 m
13 15 Sjöberg Marcus 0 FÖR 3.SJÖS 50 m
14 96 Alfonso Celestin 1999 ROMERIKE 50 m
Gren 29, 100m manikin carry/fins w 17
# ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 46 Gjermundsen Mia Louise 1993 Sjøstjerna 50 m 1:02.82
2 7 Lönn Kajsa 0 FÖR UPPLAN 50 m 1:04.00
3 21 Reichmuth Daniela 1996 SLRG INNER 50 m 1:05.50
4 23 Freudiger Jasmin 1986 SLRG INNER 50 m 1:07.00
5 94 Österman Malin 1993 LIV STHLM 50 m 1:11.00
6 48 Lillebo Sletten Ane 1997 Sjøstjerna 50 m 1:11.71
7 39 Knutsen Renate 1997 Arendal SK 50 m 1:11.80
8 22 Blum Fabienne 1999 SLRG INNER 50 m 1:13.00
9 24 Ballat Marina 1995 SLRG INNER 50 m 1:20.00
10 53 Soleim Melbye Kristin 1999 Sjøstjerna 50 m 1:20.00
11 52 Övretvedt Victoria 1999 Sjøstjerna 50 m 1:20.70
12 38 Sandås Skui Tine 1997 Vestby SLK 50 m 1:21.00
13 4 Lovén Åsa 0 FÖR LEDR 50 m
14 5 Josetsson Tasha 0 FÖR LEDR 50 m
15 9 Westerberg Melina 0 FÖR 4.SJÖS 50 m
16 10 Lundahl Maria 0 FÖR 4.SJÖS 50 m
17 18 Nordin Linnea 0 FÖR 3.SJÖS 50 m
18 69 Söderholm Marina Feria 1998 LIV BÅLSTA 50 m
19 75 Nilsson Josefin 1993 TYLÖSAND 50 m
20 82 Ljungberg Elaine 1998 JÖNKÖPING 50 m
21 99 Årborgen Martine 1999 ROMERIKE 50 m
22 100 Melander Klevtvang Linnea 2000 ROMERIKE 50 m
23 103 Setten Ingeborg 1999 ROMERIKE 50 m
Gren 30, 100m manikin carry/fins m 17
# ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 56 Övergaard Gard 1996 Sjøstjerna 50 m 52.95
2 12 Rosenqvist Erik 0 FÖR LIVGAR 50 m 53.40
3 58 Magnusson Martin 1995 NORRTÄLJE 50 m 54.54
4 1 Olander Pontus 0 FÖR KARLBE 50 m 57.00
5 33 Ingebrigtsen Remi 1990 VANSJÖ 50 m 57.91
6 28 Wanger Oliver 1992 SLRG INNER 50 m 58.00
7 29 Tunzi Thomas 1994 SLRG INNER 50 m 58.00
8 27 Lenzlinger Nico 1997 SLRG INNER 50 m 58.50
9 77 Heilmann Reches Tom 1997 DENMARK 50 m 58.50
10 26 Tuniz Tobias 1998 SLRG INNER 50 m 1:01.00
11 54 Boye Hansen Andreas 1993 Sjøstjerna 50 m 1:02.00
12 34 Gabrielsen Daniel 1997 VANSJÖ 50 m 1:05.00
13 35 Gandrud Ole Christian 1997 VANSJÖ 50 m 1:07.00
14 57 Övergaard Tarjei 1974 Sjøstjerna 50 m 1:07.21
15 2 Ed Max 0 FÖR KARLBE 50 m 1:08.00
16 55 Mcgrory William 1995 Sjøstjerna 50 m 1:10.00
17 76 Lambert Nilssen Hjort Mads 1986 DENMARK 50 m 1:10.00
18 3 Fritszon Jacob 0 FÖR LEDR 50 m
19 6 Thidlund Peter 0 FÖR LEDR 50 m
20 15 Sjöberg Marcus 0 FÖR 3.SJÖS 50 m
21 16 Jansson Mattias 0 FÖR 3.SJÖS 50 m
22 17 Andersson Jonathan 0 FÖR 3.SJÖS 50 m
23 73 Hagberg Jonas 1988 TYLÖSAND 50 m
24 96 Alfonso Celestin 1999 ROMERIKE 50 m
25 98 Eik Marte 1998 ROMERIKE 50 m
Gren 31, 50m manikin carry/fins w 15/16
# ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 40 Knutsen Kristine 2000 Arendal SK 50 m 36.90
2 41 Solberg Elise R. 2000 Arendal SK 50 m 41.60
3 60 Wallgren Amanda 2000 ÅSUNDEN 50 m
4 68 Viinapuu Anna 2000 LIV BÅLSTA 50 m
5 91 MohammadAli Paniz 1999 JÖNKÖPING 50 m
Gren 32, 50m manikin carry/fins m 15/16
# ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 42 Knutsen Martin 1999 Arendal SK 50 m 32.30
2 79 Nielsen Mads Victor 2000 DENMARK 50 m
3 88 Boklund Fredrik 2000 JÖNKÖPING 50 m
Gren 33, 50m manikin carry/fins w 14
# ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 49 Lillebo Sletten Ida 2001 Sjøstjerna 50 m 37.00
2 43 Boye Caroline H. 2001 Arendal SK 50 m 48.10
3 45 Östmo Helene Marie 2003 Sjøstjerna 50 m 50.00
4 47 Hage Sund Amelia 2003 Sjøstjerna 50 m 50.00
5 44 Lyshaug Vår V. 2001 Arendal SK 50 m 1:04.60
6 67 Jonsson Walda 2001 LIV BÅLSTA 50 m
7 83 Kall Ellen 2004 JÖNKÖPING 50 m
8 84 Lööf Ellinor 2004 JÖNKÖPING 50 m
9 92 Nordin Tindra 2004 JÖNKÖPING 50 m
10 101 Foss Ida Emilie 2002 ROMERIKE 50 m
11 102 Aasum IneKristin 2002 ROMERIKE 50 m
Gren 34, 50m manikin carry/fins m 14
# ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 59 Hansson Dennis 2001 ÅSUNDEN 50 m
2 65 Frykman Hampus 2002 LIV BÅLSTA 50 m
3 85 Bellhammar Elliot 2001 JÖNKÖPING 50 m
4 86 Ferm Emil 2003 JÖNKÖPING 50 m
5 87 Östberg Emil 2002 JÖNKÖPING 50 m
6 89 Kall Leopold 2002 JÖNKÖPING 50 m
7 90 Gansberg Max 2001 JÖNKÖPING 50 m
8 97 Alfonso Adrian 2003 ROMERIKE 50 m
Gren 35, Linethrow women
# ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 30 Slrg Innerschwyz Ladies 0 SLRG INNER 50 m 13.00
2 105 Nor Mix Damer 2 0 NORWAY 50 m 13.00
3 104 Nor Mix Damer 1 0 NORWAY 50 m 13.80
4 107 Nor Mix Damer 4 0 NORWAY 50 m 15.00
5 112 Nor Mix Damer 9 0 NORWAY 50 m 15.00
6 108 Nor Mix Damer 5 0 NORWAY 50 m 16.00
7 109 Nor Mix Damer 6 0 NORWAY 50 m 18.00
8 114 Nor Mix Damer 11 0 NORWAY 50 m 18.00
9 106 Nor Mix Damer 3 0 NORWAY 50 m 20.00
10 110 Nor Mix Damer 7 0 NORWAY 50 m 20.00
11 113 Nor Mix Damer 10 0 NORWAY 50 m 20.00
12 71 Bålsta Damer 0 LIV BÅLSTA 50 m
13 95 Liv Stockholm Damer 0 LIV STHLM 50 m
14 111 Nor Mix Damer 8 0 NORWAY 50 m
Gren 36, Linethrow men
# ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 116 Nor Mix Herrer 2 0 NORWAY 50 m 10.60
2 31 Slrg Innerschwyz Men 0 SLRG INNER 50 m 11.00
3 32 Slrg Innerschwyz Men 2 0 SLRG INNER 50 m 11.00
4 117 Nor Mix Herrer 3 0 NORWAY 50 m 12.00
5 115 Nor Mix Herrer 1 0 NORWAY 50 m 13.70
6 36 Team Vansjö Men 0 VANSJÖ 50 m
7 70 Bålsta Mix Lag 0 LIV BÅLSTA 50 m
8 74 Tylösand Herrar 0 TYLÖSAND 50 m
9 80 Denmark Men 0 DENMARK 50 m
10 81 Denmark Men 2 0 DENMARK 50 m
Gren 38, Nordisk Lagkapp Damer
# ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 104 Nor Mix Damer 1 0 NORWAY 50 m 1:45.00
2 105 Nor Mix Damer 2 0 NORWAY 50 m 1:55.00
3 106 Nor Mix Damer 3 0 NORWAY 50 m 2:00.00
4 30 Slrg Innerschwyz Ladies 0 SLRG INNER 50 m 2:10.00
5 107 Nor Mix Damer 4 0 NORWAY 50 m 2:10.00
6 108 Nor Mix Damer 5 0 NORWAY 50 m 2:15.00
7 110 Nor Mix Damer 7 0 NORWAY 50 m 2:15.00
8 109 Nor Mix Damer 6 0 NORWAY 50 m 2:20.00
9 62 Liv Kronoberg Damer 0 LIV KRONOB 50 m
10 64 Örebro Damer 0 SLS ÖREBRO 50 m
11 71 Bålsta Damer 0 LIV BÅLSTA 50 m
12 95 Liv Stockholm Damer 0 LIV STHLM 50 m
Gren 39, Nordisk Lagkapp Herrar
# ID Namn Född Förening Licens Bassäng Anmtid Status
1 115 Nor Mix Herrer 1 0 NORWAY 50 m 1:40.00
2 116 Nor Mix Herrer 2 0 NORWAY 50 m 1:45.00
3 31 Slrg Innerschwyz Men 0 SLRG INNER 50 m 1:50.00
4 36 Team Vansjö Men 0 VANSJÖ 50 m
5 61 SLS Göteborg Herrar 0 SLS GBG 50 m
6 63 Liv Kronoberg Herrar 0 LIV KRONOB 50 m
7 74 Tylösand Herrar 0 TYLÖSAND 50 m
STOR TACK för alla som ställer upp och hjälper till under tävlingen att vi kan genomföra den största internationella tävlingen i Sverige och så klart SM i Nordisk Lagkapp!
Brita Memorial 2015 | Pass 1 fr 16.00 | Pass2 lö 09.00 |
| Samling 15.30 i simhallen | Samling 08.30 i simhallen |
Tävlingsledare | Peter Stuugard, Danmark | Peter Stuugard, Danmark |
Starter | Netten Hansson | Netten Hansson |
Speaker | Axel Petterson | Mikael Holmström ? |
Eltidtagning | Thomas Salenius | Thomas Salenius |
Tävlingssekretariat | Peter Klaesson | |
Tidtagare 1 | Alice Mûllern | Adina Eriksson |
Tidtagare 2 | Alma Thormalm | Alice Arberg |
Tidtagare 3 | Mats/karina Kall | Mats/Karina Kall |
Tidtagare 4 | Frida Boklund | Frida Boklund |
Tidtagare 5 | Dag/Gerd Gansberg | Dag/Gerd Gansberg |
Tidtagare 6 | Nisthipan Istiphan | Anna Svensson |
Tidtagare 7 | Klara Thormalm | Emma Roos |
Tidtagare 8 | Nilla Atzmannstorfer | Wilma Johansson |
Huvud Bandomare 1 | Annette Nääs | Annette Nääs |
Huvud Bandomare 2 | Robert Rochowiak | Robert Rochowiak |
Bandomare 1 | Daniel Forndal | Filip Egelrud |
Bandomare 2 | David Larsson | Ishak Sabic |
Bandomare 3 | Erik Nicklasson | Jakob Henningsson |
Bandomare 4 | Henry Kerman | Jesper Danielsson |
Bandomare 5 | Jacob Clementsson | Marcus Holmquist |
Bandomare 6 | Victor Johansson | Tim Lärkfelt |
Bandomare 7 | Filip Grimberg | Viktor Svan |
Bandomare 8 | Marcus Malm | William Brink |
Marcus Wilhelmsson | ||
Matrial ansvarig | Emil Johansson/Jonas Strid | Emil Johansson/Jonas Strid |
Kopiering | Mimmi Svensson | Mimmi Svensson |
Prisutdelare | Försvarsmakten | Försvarsmakten |
Fika | Eva Molnar | Eva Molnar |
Löpare | Hanna Gansberg | Hanna Gansberg |
Vändningskontrollant 1 | Angelika Stark | |
Vändningskontrollant 1 | Emma Johansson | Antonia Prior |
Vändningskontrollant 1 | Hanna Eriksson | Elin Ristl |
Vändningskontrollant 1 | Johanna Pettersson | Emma Hansson |
Dock flyttare 1 | Annie Hegmegi | Agnes Arberg |
Dock flyttare 2 | Oscar Hegmegi | Ebba Wilhelmsson |
Dock flyttare 3 | Emmie Davis | Evelina Thollström |
Dock flyttare 4 | Mariam Istiphan | Fanny Klasson |
Dock flyttare 5 | Patrik Petkoczi | Matilda Brink |
Dock flyttare 6 | Thyra Melander | Matilda Egelrud |
Dock flyttare 7 | Tilda Lindström | Nadija Sabic |
Dock flyttare 8 | Tillda Tellfjord | |
Pass 3 Lö 16.00 | ||
SERC | Samling 15.00 | |
Tävlingsledare | Peter Stougaard, Danmark | |
Starter | ||
Speaker | ||
Tävlingssekretariat | ||
Kopiering | Mimmi Svensson | |
Huvud domare | Pär Tjärnström | |
domare 1 | Thomas ”tibro” | |
domare 2 | Josefin Nilsson | |
domare 3 | Jonas Hagberg | |
domare 4 | ||
Offer/patient 1 | Annette Nääs | |
Offer/patient 2 | Robert Rochowiak | |
Offer/patient 3 | Emil Johansson | |
Offer/patient 4 | Anton Sund | |
Offer/patient 5 | ||
Nordisk lagkapp | ||
Tävlingsledare | Peter Stuugard | |
Starter | ||
Speaker | ||
Tävlingssekretariat | ||
Kopiering | Mimmi Svensson | |
Tidtagare 1 | ||
Tidtagare 2 | ||
Tidtagare 3 | ||
Tidtagare 4 | ||
Bandomare 1 | Anette Nääs | |
Bandomare 2 | Robert Rochowiak | |
Bandomare 3 | Emil Johansson | |
Bandomare 4 | Jonas Strid | |
Vändningskontrollant 1 | ||
Vändningskontrollant 2 | ||
Vändningskontrollant 3 | ||
Vändningskontrollant 4 | ||
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 |
|||||||||
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
|||
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
|||
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
|||
23 | 24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
|||
30 |
|||||||||
|